Nemzetközi autóalkatrész blogok Budapest

nemzetközi autóalkatrész blog érdekességek

A fék működésének alapjai

2021. június 29. 14:18 - Viktor alkatrészek

A fék működésének alapjai

 

Összeszedünk - ha tudunk - mindent, amit lehet a fékbetétről, gyártásról, használatról a véget jelző jelenségekről. Mert hát az biztos, hogy egyszer minden fékbetét elkopik. Mert így működik.

Már többször írtuk, hogy a féktárcsa - fékbetét egymáson súrlódik, amikor fékezünk, és ez kopással jár. Természetesen sok mindentől függ egy fékbetét minősége és használhatósága (pl.: a féktárcsa is), de a legmeghatározóbb része a fékpárna (a súrlódó anyag maga). A fékbetét gyártása során különböző cégek különböző keverékeket használnak, de ezek anyag összetétele titok, különösen a nagy márkák esetében.
Az eddigi tapasztalatom szerint a nagy múltú, nagy fékrendszer fejlesztő gyártók, 50 fölötti keveréket használnak a személyautó fékbetét palettájuk gyártása folyamán, de a Bosch bevallottan 80 fölöttit használ. A keverék összetétele függ az adott kocsi súlyától, végsebességétől, első vagy hátsó kerék meghajtástól, féktárcsa anyaga annak felülete, motorteljesítményétől, tárcsafékes e hátul, ABS, ESP (vagy más vezetés könnyítő rendszer).

Ezt a fékpárnát ragasztják fel a fékvasra. Az alábbi képen látható a fékbetét teljes felépítése. A fékbetétek újabb generációja egy újabb elemmel bővült a régi betétekhez képest. A fékvasra felvitt ragasztó és a súrlódó anyag közé bekerült egy hő védő anyag (1,5 és 2 mm közötti vastag), ami a nagy teljesítményű nagy súlyú autók esetében különösen fontos. Már említettük, hogy a fékolaj – tudom, messziről futunk neki – évente 3 – 4 % vizet megköt, mert ez egy szemét anyag.
Fékezés közben nagy hőmérséklet alakul ki a féknyereg – fékbetét - féktárcsa háromszögben, ami meghaladja a víz forráspontját és felgázosodhat a fékrendszerünk, megnehezítve ezzel a fékbetétek összenyomásához szükséges nyomóerő létrehozását. Ha már itt, a fékvasnál megállítjuk a hő továbbterjedését, akkor sokat tettünk a biztonságért! Még van egy járulékos hatása ennek a rétegnek, hogy zajcsillapító hatású is. A fékbetét hátoldalán lévő gumírozott rezgéscsillapító lap is ezt a funkciót szolgálja.

 

1. https://bit.ly/2UkI1u1

2. https://bit.ly/2S49MX3

3. https://bit.ly/3vsI3wV

4. https://bit.ly/3iND07t

5. https://bit.ly/3yv9YxR

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://nemzetkoziautoalakatresz.blog.hu/api/trackback/id/tr4416608160

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása